BEEMKA - KLUB
BEEMKA KLUB

OFFTOPIC MOTORYZACYJNY - Jak obliczyć Vmax

morgoth - 2008-01-08, 13:01
Temat postu: Jak obliczyć Vmax
Potrzebuję jakiegoś prostego wzoru do wyliczenia prędkości maksymalnej samochodu. Jedyne czym będę dysponował to moc, pojemność i waga. Pamiętam, że było gdzieś na forum coś podobnego, ale wyliczane ze skrzyni. Więc teraz jest pytanie czy da się to w ten sposób zrobić. Potrzebuję to do mojego projektu na studia. Z góry dzięki za pomoc.
Gasper - 2008-01-08, 13:13

hmm, bez długości przełożeń nic raczej nie wskórasz
morgoth - 2008-01-08, 13:44

Tego się właśnie obawiałem. A nie chcę zarzucać użytkownika programu dodatkowymi pytaniami, na które pewnie nie będzie umiał odpowiedzieć. Hmmm... może da się to jakoś uogólnić albo jakoś na skróty policzyć?
kamil.k - 2008-01-08, 16:22

jak potrzebujesz wzór który ma miec tylko trzy niewiadome(a jestes studentem) to wez katalog wypisz sobie kilka aut i bierz sie za wyprowadzanie wzoru :) to chyba nic trudnego :)
morgoth - 2008-01-08, 17:16

To też jakiś sposób. Ale myślałem, że jest jakiś ogólny wzór, którego da się użyć.
alexil - 2008-01-08, 19:23

Na podstawie mocy i masy możesz policzyć (z fizyki :D ) przybliżoną prędkość maksymalną auta pomijając opory powietrza, toczenia itp. Nie wiem na ile dokladne mają być obliczenia ale dlugość przełożeń na pewno bardzo by je zbliżyły do rzeczywistego wyniku.

Pozdrawiam

Piotr_1 - 2008-01-08, 20:10

Tylko empirycznie i obliczyć z obrotów silnika na ostatnim biegu.
kamil.k - 2008-01-08, 20:22

panowie nie mieszajcie w to przełożen bo wam je podam i zobaczymy czy wtedy cos policzycie bo ja watpie zeby Einstein dał rade :D po prostu za duzo zmiennych itd.

mi opracowanie wzoru nie zajeło minuty .oczywiscie majac takie tylko trzy dane a wiec pomijajac wiele waznych danych nie uzyskamy dokladnych wynikow .

moj wzor wyglada tak :

((MOC(km) X MASA(kg))/POJEMNOSC (cm3)) X 2.88 = V MAX

wzór liczony byl dla :316i ,320i; 323i ;325i ;mase kazdego przyjalem 1100 kg ...
dorzuciłem tez ete ale eta ma inna charakterystyke silnika wiec z wzoru predkosc jeje wychodzi zaniżona wiec juz jeste jeden prostu wniosek dla kumatych :)

morgoth - 2008-01-08, 20:59

Twój wzór zupełnie się nie sprawdza w moim przypadku. Dla mojej E30 wyszło 215km/h, a max to jest coś powyżej 180km/h. Dla maluszka policzyłem i wychodzi 76km/h, a ja już nim pędziłem ok. 115km/h :D

Z Twojego wzoru jeszcze wynika, że im cięższy samochód i mniejsza pojemność tym szybciej pojedzie. Więc to chyba się nie zgadza.

alexil - 2008-01-08, 22:02

Oczywiście, ze się nie sprawdził, bo nie ma prawa się sprawdzić. Jak można wyprowadzić wzór na V-max na podstawie paru wersji silnikowych tego samego czy każdego innego auta, który ma się sprawdzić dla innych aut? totalna bzdura. Na mój rozum to nie ma opcji żeby zrobić coś pt."wzór na prędkość maksymalną pojazdu".
Z przełożeń można wyliczyć teoretyczną prędkość maksymalną i uszczuplić ją póżniej uwzględniając wszelakie opory itp.

Pozdrawiam

kamil.k - 2008-01-08, 22:23

przeciez pisałe ze wzór jest nie doskonały

przypomniała mi sie przed chciwla jedna rzecz a mianowicie ze v max nie zalezy od masy ale gdy pominiemy opory toczenia ale reszte musze sobie jeszcze dobrze przypomniec :D

Piotr_1 - 2008-01-09, 01:49

Zależy od masy i wspołczynnika tarcia opon również. Opór toczenia jest proporcjonalny do masy pojazdu, w dodatku współczynniki mogą się zmieniać przy różnych prędkościach i ciśnieniach opon
alexil - 2008-01-09, 13:17

Cytat:
przeciez pisałe ze wzór jest nie doskonały

On jest całkowicie nieprawdziwy, a nie "niedoskonały" :) Wg Twojego wzoru im cięższy pojazd tym większa prędkość maksymalna... :|

Cytat:
przypomniała mi sie przed chciwla jedna rzecz a mianowicie ze v max nie zalezy od masy ale gdy pominiemy opory toczenia ale reszte musze sobie jeszcze dobrze przypomniec

Oczywiście, że zależy od masy niezależnie od tego czy pominiemy opór toczenia czy nie.
Na prędkość maksymalną wpływa mnóstwo czynników i dalej będę się upierał przy tym, że nie da się wyprowadzić wzoru na prędkość maksymalną, który je wszystkie uwzględni.

Pozdrawiam

jerryisback - 2008-01-09, 14:24

hehe musisz jeszcze popracowac nad tym wzorem, bo dla mojej 318tds 105ps wyszlo 236km/h :wink: czyli jakies 40km/h za duzo
alexil - 2008-01-09, 19:20

A dla mojego ojca Mondeo Kombi z pełnym załadowaniem (1900 kg) wyszło 304 km/h :lol:

Pozdrawiam

mareks - 2008-01-10, 12:16

prostego to chyba niema ale kiedys robilem taki projekt samochodu gdzie wyliczalem predkosc itd. jak chcesz to moge poszukac albo podeslac :)
morgoth - 2008-01-10, 14:02

mareks, byłbym wdzięczny. Jak się uda to zaadaptować do mojego projektu to będzie fajnie, a jak będzie za dużo pieprzenia się z tym, to trudno - odpuszczę sobie :) Ale głupio będzie wyglądało jak np. taki maluszek będzie mógł pojechać 200km/h :D
mareks - 2008-01-10, 14:50

zyczysz sobie caly projekt czy wzor?
jak projekt to poprosze o mejla :)

[ Dodano: 2008-01-10, 15:41 ]
znalazlem projekt

wzor na obliczenie predkości maksymalnej wyglada mniejwiecej tak:

V= [promien toczny opony(srednio 0,28 metra) *obroty przy ktorych silnik ma max moc(albo przy ktorych chcesz obliczyc)]/[2,65* przelozenie przekladni glownej*przelozenie biegu]

chociaz to jest troszke bardziej skomplikowane. jak podeslesz mejla to Ci podesle to sobie zobaczysz.

morgoth - 2008-01-10, 16:14

Wyślij na tego maila: p.chalada@gmail.com Zobaczę sobie co tam jest i wtedy zadecyduję czy to wykorzystam. Z góry dzięki.
mareks - 2008-01-10, 16:22

wyslalem
henry - 2008-01-10, 22:06

....Wzór na prędkość auta w zależności od przełożen i prędkości obrotowej silnika

v = __n______ x Lk x 60
zg x zb

gdzie : n- obroty silnika
zg - wartośc przełożenia głównego
zb - przełożenie danego biegu w skrzyni biegów dla którego liczymy prędkość
Lk - obwód kola w (km) , chyba kazdy wie jak to policzyc z parametrów opony

Innych mozliwości obliczen vmax niestety nie znam , a ten skromny wzór jakos sie sprawdza.......PZDR - henry

Piotr_1 - 2008-01-11, 12:01

To jest wzór na prędkość samochodu, a nie na prędkość maksymalną. Dajcie już spokój i zamknijcie ten temat, bo krew zalewa. Nie ma takiej opcji!!!
alexil - 2008-01-11, 20:53

Pisałem to na początku wątku ale widocznie ktoś bardzo chce stworzyć nową fizykę....

Pozdrawiam

BOR - 2008-01-13, 00:00

Prostego wzoru na prędkośc max. może nie ma, ale jest coś takiego jak wykres trakcyjny.
Mając współczynniki oporu toczenia, oporu powietrza, powierzchnię czołową pojazdu, itp. można wykreślic krzywą siły oporów w zależności od prędkości pojazdu.
Mając wykres momentu obrotowego silnika i wartości wszystkich przełożeń układu napędowego oraz uwzględniając sprawnośc można wykreślic krzywą siły napędowej na kołach w zależności od prędkości.
Miejsce w którym przetną się te krzywe oznacza prędkośc maksymalną (tzw. zbilansowanie sił).
Proste chyba... nie?

SmasherE30 - 2008-01-13, 00:55

weź sobie zassij CAR TESTa i potrenuj :idea:
Piotr_1 - 2008-01-13, 05:27

Tak, jest taka metoda i można z tego nawet zrobić rejestrator a'la hamownia na laptopie wpisując odpowiednie parametry oporów, a z przyspieszenia obrotów silnika w funkcji czasu komputer zrobi krzywą mocy/momentu ale po co, skoro i tak będzie błąd rzędu 10 koni z tego wszystkiego i wszstko o kant :cenzura: i tak jak wiatr zawieje. A w sprawie prędkości max, to można sobie obliczyć przy założeniu, że na piątce dojdziemy do odcinki, jak na przykład w moim aucie :P V max u mnie jest po około 37 sekundach.
morgoth - 2008-01-14, 21:26

Czyli wszystko jasne. Odpuszczam sobie tą prędkość maksymalną. Najwyżej będzie można sobie spokojnie pojechać maluszkiem 250km/h. Przecież w moim projekcie chodzi tylko o umiejętność wykorzystania programowania obiektowego ;) Wszystkim wielkie dzięki za chęć pomocy